táto otázka ma toľko odpovedi koľko je jógových škôl, tradícií.
Pataňdžaliho Jogasutra začína slovami „yogacittavrttinirodhasamadhi“ čo by sa dalo preložiť ako „jóga je zastavením pohybov mysle“. prekladov a interpretácií týchto pár slov je tiež asi toľko koľko jógových tradícií.
čo však znamená zastaviť pohyb mysle? pomôžme si obrazom, jazera na ktorom sa kolíšu vlnky všetkými smermi. keď vietor ustane, hladina jazera je ako zrkadlo v ktorom sa všetko odráža. To však predtým keď bola zvlnená nebolo vidieť.
praktickejšie, každá naša myšlienka je ako taká vlnka na hladine jazera. keď ich začneme pozorovať, všimneme si, že medzi dvoma myšlienkami je nepatrná či dlhšia pauza, medzera, nič. okamih kedy nemáme žiadnu myšlienku – „nemyslíme“. a toto „nič“ je tým spomínaným „zastavením pohybu“. hoci toto „nič“ nie je ničím, presne naopak je plným potenciálom, z ktorého sa môže čokoľvek manifestovať.
alebo technickejšie jóga je dosiahnutie maximálne možnej úrovne vedomia, kapacity mozgu v ľudskom tele. analogicky ak mozog géniov pracuje na 6%, tak zvýšiť výkon mozgu na 100% je cieľ jógy. čo to mohlo znamenať zaujímavo naznačuje film Luca Besona – Lucy. alebo čo to môže znamenať nájdete aj v rozprávkach, marvelovkách, či príbehoch o legendárnych jogínoch.
vo všeobecnosti odpovede na otázku „čo je jóga“ smerujú ku konceptu zjednotenia, splynutia osobného s neosobným, spojenia ja s NadJa, splynutie s „Bohom“, alebo skôr „Stvoriteľom Všetkého čo je“, odloženie ilúzie oddelenosti od toho čo je v skutočnosti nedeliteľné…
tantrické tradície za cieľ považujú splynutie ženského princípu reprezentovaného Šakti – Silou – Kundalíní a mužského princípu Šivu – Vedomia, kedy dochádza ku obrovskej expanzii vedomia a kapacity človeka.
dalo by sa to zhrnúť že je to vlastne také naladenie mysle, alebo taký stav kedy vedome prežívaš prepojenie so všetkým Bytím, celou Existenciou, jednoducho Všetkým a strácajú sa hranice tvojej individuality a ostáva len skúsenosť, stav „Jednoty“ ktorá je Všetkým a mimo toho nemá čo iné byť keďže je Všetkým…
a mnohými ďalšími spôsobmi sa dá povedal to isté, trebárs poetickejšie, alebo archetypálne podvedomým obrazom „kvapka sa vracia do mora“.
dalo by sa povedať ze jogou je každá technika, či naladenie mysle ktoré ťa privedie ku vyššiemu poznaniu, rozšírenejšiemu, komplexnejšiemu stavu myslenia a vnímania ktorý práve máš. pre niekoho je to joga, pre iného kresťanstvo, judaizmus, islam, budhizmus, ale aj napr. kvantová teória. pripomínam že sa tým chápe trvalý stav a nie dočasný ako trebárs po poháriku domácej, alebo štipke nejakej psychoaktívnej látky.