Gejza Timčák

Timčák Gejza.

Je považovaný za špičku jogovej lektorskej komunity na Slovensku i v Čechách a je jednou z najvýznamnejších osobností jogy na Slovensku v Čechách a v Maďarsku. Pravidelne cvičí od roku 1958, od roku 1962 si dopisoval so Svámi Šivanandom. V roku 1975 na podnet indického učiteľa Dr. Bholeho začall vyučovať v Košiciach jogu. Na svoju prvú cestu do Indie za „hľadaním Majstrov“ sa vydal v roku 1977. Je predsedom : Slovenskej asociácie jogy (SAJ), zakladajúcim členom a prezidentom Spoločnosti priateľov jogy. Aktívne sa venuje prekladateľskej činnosti, preložil jeden z najuznávanejších hathajogových textov Gheranda sanhitá z vyše 20 rôznych prekladov, rukopisov a originalov. Publikuje, prednáša, vedie kurzy pre inštruktorov na Slovensku, v Maďarsku, Čechách a ďalších krajinách. Je jedným z prvých certifikovaných terapeutov holotropného dýchania GTT (Grof Transpersonal Training) u nás. Je spoluzakladateľom Savita jogy, jogovej terapie za sprievodu hudby, ktorých kurzy vedie po celej Európe vrátane Izraela, Tchajwanu a Indie.

Narodil sa vo Veľkom Bereznom, ktoré vtedy patrilo Maďarsku. V roku 1944 sa rodičia presťahovali do Košíc, kde odtvedy žije a pôsobí.

Otec mal bohatú knižnicu filozofie, no vďake matkinej knihe jogy od S. Jesudiana sa začal učiť joge a od roku 1958 už pravidelne cvičil.

V r. 1962 dopisovaním získal inšpirácie od svámiho Šivanandu (zomrel v r. 1963).

Vyštudoval Vysokú školu technickú v Košiciach, teraz Technickú univerzitu, odbor úprava a spracovanie nerudných nerastných surovín kam ho zakrátko pozvali pracovať. V roku 1967 bol prijatý na štúdium na London University a v r. 1968 získal štipendium Stanley Elmore Fellowship. V roku 1971 dostal príkaz „vrchnosti“ vrátiť sa do vlasti, pretože ináč by jeho pobyt v Británii považovali za ilegálny.

Po celý rok dochádza do práce na bicykli. Venoval sa aj speleológii, speleoalpinizmu, potápaniu a speleopotápaniu. Je členom TJ JAMES.

V r. 1973 stretol svámiho Mahešvaranandu, ktorý u nás začal učiť Jogu v dennom živote. Veľa som sa naučil na jeho letných kurzoch v Maďarsku.

V 1975 bol zakladateľom oddielu jogy na TJ Slávia VŠT v Košiciach. Potom v r. 1976 absolvoval školenie na Ústrednom ústave telesnej kultúry v Prahe a získal kvalifikáciu cvičiteľ jogy. Neskôr v rámci Základnej a rekreačnej telovýchovy získal kvalifikáciu cvičiteľ 2. triedy a potom udelením aj 1. triedu.

V Savita Yoga Europe pôsobí od r. 1996 a okrem SR a ČR veľa učí aj v zahraničí (Maďarsko, Taliansko, Švajčiarsko, Španielsko, Francúzsko, Rakúsko, Nemecko, Belgicko, Holandsko, Írska republika, Severné Írsko, V. Británia, Izrael, Tchajwan, India).

V rámci SAJ aj v rámci EUY a Aranygyökér Budapest pôsobí na školeniach nových učiteľov.

V EUY vystupuje ako zástupca SAJ od r. 1998. Takmer každý je lektorom aj na kongrese EUY Švajčiarskom v Zinali.

V Spoločnosti priateľov jogy poriada kurzy holotrópneho dýchania.

„Mal som aj veľa seriálov v televízii rozhlase a v tlači. Prednášky pre verejnosť mávam raz za 2 mesiace. V zahraničí som mal rozhlasové rozhovory resp. interview v Írskej republike a vo Švajčiarsku.“

V Londýne sa počas štúdií zoznámil s mnohými osobnosťami a školami jogy. V 1971 stretol S. Jesudiana a E. Haichovú, čo ho posunulo v hathajoge opäť o kus ďalej. Po návrate z Británie sa zúčastňoval kurzov s M. Bholem, A. van Lysebethom či G. Blitzom, ktoré organizovali Milada Bartoňová a Vlasta Kaplanová.

Bol viackrát v Indii, za hľadaním autentických učiteľov jógy, prvý krát v 1977. Osobne stretol početných učiteľov jogy: Suren Goyal, Deoraha Baba, Prabhúdatta Brahmachari, Swami Satyananda Saraswati, Mastaram Babu, Swami Chidánanda (Divine Life Society), Rameshwar Jha, Lakshman Joo Deva, Ánanda Mai Má, Shankaracharya zo Sringeri, Swami Nirvánanda (Suji Maharaj), swami Vireshwarananda (obaja z Rámakrishna Math), Hansa Deoraha Baba, Mahaswi Tathata, Abbot Ming Ting (predstavený Zen kláštora pri Taipei), swami Veda Bharati (Himalájska škola jogy) a iných.

Od Stanislava Grófa sa učil transpersonálnym technikám a stal sa certifikovaným terapeutom GTT (Grof Transpersonal Training). Vedie kurzy holotropného dýchania aj vo vode.

Aj keď Ramana Maharišiho osobne nestretol, jeho učenie je mu najbližšie.

Rozhovor Gejzu Timčáka s Milanom Poláškom z roku 2012

Rozhovor Gejzu Timčáka na web Joga pre zdravie