o emočných jedoch, alebo škodlivých stavoch mysle a ako z nich von

podľa Buddhu sú emócie iba zafarbené myšlienky, neprikladal im vyšší či nižší význam. Klasická jógová filozofia (sámkhja), vníma človeka ako zložku:

a) fyzického tela – obalu (anamájakóša),
b) energetického obalu ako nositeľa životnej energie a pocitov – emócii (pránamájakóša),
c) mentálneho – myšlienkového obalu (manomájakóša)
d) obalu vyššieho poznania a intuície (vidžňamájakóša)
e) obalu blaženosti (ánandamájakóša)
f) princípu vedomia v nás (átman)

kým však nedosiahneme určitý stupeň uvedomenia, resp. rozšíreného vnímania, všetko sa nám to spája do jedného koktejlu a sami vieme z vlastného života, že byť pánom svojich emócií či myšlienok býva náročné. preto aj z praktického hľadiska Buddha redukoval systém človeka na telo a myseľ 🙂 to čo nepatrí telu je z mysle a teda aj mysľou s tým môžeme pracovať.

na nasledovnom obrázku je vízia umelca menom Alex Grey, ktorý maľuje spomienky z rozšíreného stavu vnímania, o našom energetickom tele, druhom obale, pránamájakóši. je na ňom vidieť spomínaných 7 čakier.

rôzne náboženské systémy, mystické školy či filozofické smery identifikujú rôzne škodlivé, neprospešné či neblahodárne emočné a mentálne stavy a pomocou zákazov, prikázaní, nariadení, či odporúčaní svojim nasledovníkom s nimi radia zaobchádzať. v judaizme a kresťanstve je to sedem smrteľných hriechov, v buddhizme napr päť predsavzatí, v jóge sú to etické (jama) a morálne (nijama) zásady…

Alex Grey - Pránamájakóša
Alex Grey – Pránamájakóša

7 jedov blokuje 7 čakier

nasledujúci koncept „jedov“ je prevzatý z jin jógy, podľa Biffa Mithoefera, ktorý napísal peknú knihu Jin Jóga – Prax tichej sily.

v knihe autor ieto škodlivé stavy nazýva doslova démonmi. je to preto lebo každá myšlienka aj emócia má svoju špecifickú vibráciu a jasnovidci tieto vibrujúce polia – štruktúry môžu vnímať cez rôzne archetypy a teda ich opisovať aj ako démonov.

autor nám pripomína, že dlhodobejšie prežívanie týchto stavov nám blokuje ostatné energie v tele. tieto hlavné jedy nám blokuje našich sedem hlavných čakier… takže ktorý jed pôsobí na ktorú čakru podľa jin jógy?

7. čakra, korunná, sahasrára – jedom je pripútanosť,
6. čakra, tretie oko, adžňá – jedom je ilúzia,
5. čakra, krčná, viššudha – jedom je falož, lož, klamstvo
4. čakra, srdcová, anaháta – jedom je zármutok, smútok
3. čakra, solar plexus, manipúra – jedom je hanba
2. čakra, podbruško, svádhištána – jedom je vina
1. čakra, koreňová, múladhára – jedom je strach

Jin Jóga - Biff Mithoefer - Praxe tiché síly
Jin Jóga – Biff Mithoefer – Praxe tiché síly

ako si pomôcť jin jógou?

čo je pre nás dôležité vedieť je fakt, že keď dokážeme v sebe vnímať, identifikovať takýto neprospešný stav, jednoducho vieme ktorej našej energetickej úrovni zodpovedá a podľa toho si vybrať vhodnú, nám blízku, metódu ktorou môžeme so škodlivým stavom vedome pracovať. v uvedenej knihe sú týmito metódami nasledovné jógové cvičenia podľa praxe jin jógy:

jin jóga - zostava podla biffa mithoefera
jin jóga – zostava podla biffa mithoefera

v jednotlivých pozíciách zotrvávame 3-5 min, čím dlhšie, tým je „samočistenie“ či upratovanie prirodzene účinnejšie. pozície zaujmeme nenásilne, do polohy ktorá nie je pre nás veľmi rušivá a bolestivá. rešpektujeme svoje momentálne možnosti a netlačíme sa do pozície, ani do nej nekmitáme. jednoducho ju zaujmeme a skúsime sa čo najlepšie uvoľniť. pozície sú zostavené tak, aby sme pri nich vynakladali minimálnu svalovú námahau takže sa v nich naozja môžeme uvoľniť.

teraz nám už len stačí len vedieť na ktorú čakru ktorú pozíciu použiť a môžete si vytvoriť vlastnú zostavu. prípadne si zacvičiť celú – čo je optimálne pre rovnomerné zharmonizovanie energií. ak si vyberáme vlastné pozície, odporúča sa na začiatok zahrnúť prvú – kľudovú pozícu a na koniec vlastnej zostavy poslednú – relaxačnú pozíciu.

v tomto prehľade sú číslami uvedené čísla pozícií z vyššieho obrázku.

7. čakra, korunná, pozície čistiace pripútanosť – 14
6. čakra, tretie oko, pozície čistiace ilúziu – 1, 14
5. čakra, krčná, pozície čistiace lož – 1, 14
4. čakra, srdcová, pozície čistiace zármutok – 1, 13, 14
3. čakra, solar plexus, pozície čistiace hanbu – 1, 6, 7, 8, 9, 12, 14
2. čakra, podbruško, pozície čistiace vinu – 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14
1. čakra, koreňová, pozície čistiace hnev – 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14

takže verím že už viete ako na to. poznáte isto ďalšie uvoľnujúce pozície, ak ich zaradíte do svojej zostavy a navnímate ich pôsobenie budem rád keď v komentári alebo osobne na peter zavináč hatha.sk so mnou pozdieľate…

namasté 🙂